Co to jest tlenoterapia hiperbaryczna?
Tlenoterapia hiperbaryczna jest bezinwazyjną i bezpieczną a jednocześnie efektywną metodą dostarczania tlenu do wszystkich organów i tkanek organizmu. Polega na wdychaniu przez pacjenta sprężonego tlenu w warunkach nadciśnienia, wewnątrz specjalnego urządzenia, zwanego komorą hiperbaryczną. Dzięki podwyższonemu ciśnieniu tlen zostaje pozbawiony barier fizjologicznych i dociera do miejsc, do których na co dzień nie ma szans się przedostać. Tlen pobudza naturalne mechanizmy regeneracyjne, wpływa na poprawę krążenia krwi oraz umożliwia lepsze dotlenienie wszystkich organów, w tym również chorych i źle ukrwionych obszarów ludzkiego ciała, wpływa pozytywnie na naszą kondycję psychofizyczną, wydolność organizmu, wygląd oraz jest skutecznym sposobem leczenia wielu chorób.
Przebieg zabiegu tlenoterapii hiperbarycznej:
Pacjent wchodzi do specjalnej, zamykanej szczelnie komory miekkiej, gdzie stopniowo podwyższane jest ciśnienie, a następnie utrzymywane jest na stałym, wyrównanym, docelowym poziomie. Przed zakończeniem sesji ciśnienie jest stopniowo obniżane, aż do osiągnięcia poziomu ciśnienia atmosferycznego.
Tlenoterapia hiperbaryczna przebiega w trzech fazach:
1. Kompresja (sprężenie): wypełnienie komory sprężonym powietrzem, do ciśnienia 1,5 ATA. Sprężeniu towarzyszy szum i może uczucie ciepła. Pacjent może mieć odczucie zatykania uszu.
2. Pobyt w warunkach zwiększonego ciśnienia: pacjenci oddychają 100 proc. tlenem. Oddychanie tlenem trwa mniej więcej godzinę.
3. Dekompresja (rozprężenie): w trakcie tej fazy następuje stopniowe zmniejszanie ciśnienia w komorze do wartości ciśnienia atmosferycznego. Towarzyszy temu szum i może uczucie chłodu.
Aby zabiegi w komorze hiperbarycznej przyniosły oczekiwany skutek, muszą być wykonywane regularnie!
Efektem zabiegów tlenoterapii hiperbarycznej jest zwiększenie ilości tlenu w organizmie i niedotlenionych tkankach oraz narządach, przyspieszenie gojenia się ran, poprawa krążenia, zmniejszenie obrzęków tkanek, zwiększenie odporność. Tlenoterapia działa również bakteriobójczo i bakteriostatycznie, przyśpiesza eliminacje tlenku węgla z organizmu.
Komora hiperbaryczna: przygotowanie
Pacjent na sesję w komorze musi mieć wygodne ubranie. Wszystkie rzeczy osobiste, w tym biżuterię, należy pozostawić poza komorą. Przed zabiegiem zaleca się skorzystanie z toalety ponieważ czas sesji to 1 godzina. Podczas zabiegu można skorzystać ze stoperów.
Podczas sesji w komorze hiperbarycznej pacjent może czytać książkę lub gazetę a mali pacjenci swoje ulubione książeczki i pluszaki, bo zwiększanie ciśnienia przebiega bardzo powoli i nie jest mocno odczuwalne, może jedynie pojawić się nieprzyjemne uczucie w uszach. W czasie sesji operator cały czas utrzymuje kontakt z pacjentem. Po zakończeniu sesji, czyli wyrównaniu ciśnień, można opuścić komorę.
UWAGA! Mali pacjenci wchodzą do komory zawsze pod opieką rodzica lub opiekuna, którzy również korzystają z zalet tlenoterapii hiperbarycznej w tej samej cenie!
Cena regularna – 5 zabiegów 490 zł – cena dla członków Stowarzyszenia 450zł
Cena regularna – 10 zabiegów 950 zł – cena dla członków Stowarzyszenia 890zł
Dla osób spoza Stowarzyszenia na hasło „Zespolaki” – cena taka sama jak dla członków Stowarzyszenia
Zabiegi realizuje:
Gabinet Tlenoterapii Hiperbarycznej Hipermedicum
Dane kontaktowe:
NZOZ Przychodnia Reumatologiczno-Rehabilitacyjna REH-MED Sp. z o.o.
ul. Gabrieli Zapolskiej 18
Bydgoszcz
Rejestracja:
tel. 514 564 306
e-mail: biuro@hipermedicum.pl
Poniżej materiały informacyjne o tlenoterapii do pobrania:
HBOT – zespół Downa
HBOT – zespół Aspergera
HBOT – autyzm
HBOT – mózgowe porażenie dziecięce
HBOT – bolerioza
HBOT – udar mózgu
HBOT – dermatologia
HBOT – kardiologia
HBOT – trudno gojące się rany
HBOT – reumatologia
HBOT – odnowa biologiczna
HBOT – sport